Skåp Josef Frank 1940-/50-tal
Klubbat för:
11 500 SEK
15 000 SEK
JOSEF FRANK, skåp, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 792, tillverkat under 1940- eller 50-talet, fanerat med mahogny, benställning av massiv mahogny, invändigt med utdragbara lådor av ek, gångjärn av mässing, höjd ca 130, längd ca 121, djup ca 57,5 cm
Något blekt, bruksslitage och smärre grunda torrsprickor, dörrarna går inte att låsa eftersom gångjärnen måste justeras
546752
2018-05-25