Rökelsekar
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖKELSEKAR samt Lejon, Kina, 1900-talets första hälft, brons samt emaljarbete, höjd ca 21 cm
Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.
Bruks och åldersrelaterat slitage
546770
2018-05-30