Orientalika

Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika
Orientalika

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ORIENTALIKA, 21 dlr, föremål från bl a Tibet, bl a en kalender i mässing, armband, örhängen, brons och vitmetall, i silver, filigranarbeten med följer också kammar från Sydamerika, souvenir i form av mayakalender, lerskärva, del av verktyg i sten med urtaget hål, måt mellan ca 4-19 cm

Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Alla ej kompletta, bruks och åldersrelaterat slitage

546779

2018-05-30