Dosa i silver

Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver
Dosa i silver

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DOSA i silver, möjligen oblatask, 1700-tal, dekor i form av kärl med radierande sol samt texten "Guds Hiälp" samt "Rör sakta från båtten" på baksidan två monogram samt årtalet 1780, knopp i form av ett brinnande hjärta, invändigt förgylld, höjd ca 3, samt vidd 5,5 cm, ca 77 g

Proveniens: Dessa föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Bruks och åldersrelaterat slitage

546780

2018-05-30