Johan Fredrik Höckert tillskriven

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOHAN FREDRIK HÖCKERT (tillskriven, Jönköping 1826-1866 Göteborg): Landskap med stugor och segelbåt,
Med påskrift på spännramen: "Inköpt af telegrafingenjören Gustaf Höckert. Enligt hans uppgift målad af hans kusin Professor Höckert - död 1866.", olja på duk
ca 24,5 x 34,5 cm.

PROVENIENS:
Civilingenjör Gustaf Ferdinand Höckert (Malmö 1831-1913 Älvkarleby), konstnärens kusin.

LITTERATUR:
Aron T. Borelius, Johan Fredrik Höckert 1826-1866, 1927, under Höckerts målningar, listar endast två målningar utförda före 1845, bägge gåvor omkring 1860 av konstnären till hans kusin ingenjör G. F. Höckert, nr. 1. "Prästgård i Småland", 20.5 x 30 cm. och nr. 2 "Småländsk bondgård", 23 x 19.5 cm. (utställda på minnesutställningen på Konstakademien 1926).

546836

2018-05-25