Trädgårdsurnor omkring år 1900

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, omkring år 1900, urnformade, kvadratisk fot, dekor av girlander och växter, delvis bemålade, försedda med hänklar, höjd ca 60, diameter upptill ca 43, innermått upptill ca 37 cm

PROVENIENS: enligt uppgift herrgård i Närke/Östergötland

Slitage, rost, färgbortfall

546851

2018-05-26