Trädgårdsurnor omkring år 1900
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, omkring år 1900, urnformade, kvadratisk fot, dekor av girlander och växter, delvis bemålade, försedda med hänklar, höjd ca 60, diameter upptill ca 43, innermått upptill ca 37 cm
PROVENIENS: enligt uppgift herrgård i Närke/Östergötland
Slitage, rost, färgbortfall
546851
2018-05-26