Taburetter Lennartsnäs

Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs
Taburetter Lennartsnäs

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TABURETTER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, signerad MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), bemålade, skuren dekor, delvis förgyllda, stoppad sits, höjd ca 44 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Sprickor, ett ben ngt löst, senare bemålning o klädsel

546923

2018-06-12