Felix Bryks exemplar av Lärda tidningar med Linné

Klubbat för:

60 000 SEK

Utropspris

75 000 SEK

LÄRDA TIDNINGAR MED BIDRAG AV OCH OM LINNÉ. FELIX BRYKS EXEMPLAR. (38). Lärda tidningar. Utg. Samuel Loenbom - Lars Salvius. Stockholm (Lars Salvius - Salviska Sterbhusets tryckeri) 1745-73. + Nya Lärda Tidningar. Utg. C. C. Gjörwell. Stockholm (J. G. Lange) 1774-75. + Stockholms Lärda Tidningar. Utg. C. C. Gjörwell. Stockholm (And. Jacobsson Nordström - Kongl. Finska Boktryckeriet) 1776-80.

8:o (ca 165/170x105/105 mm.).
Olika bruna samtida hfrbd, delvis nötta, huvudsakligen guldornerade ryggar, delvis blekta, enstaka maskhål, delvis med små skador i övre eller nedre kant. Några volymer nära skurna med mindre förlust av text (numrering, paginering). Enstaka mindre marginalskador eller revor. Enstaka fläckar. Delvis med förstrykningar. Med Felix Bryks anteckningar om bidrag av eller rörande Linné på försättsbladen eller främre pärmens insida. Namnteckning på främre pärmens insida i årg. 1776-80 Matt. Floderus Rasbo 1813. G. H. Stråles vapenexlibris i årg. 1745-51, genomgående med exlibris "Linnaeana a Friesiis collecta". 38 volymer.

Lundstedt I:46, I:200, I:210.
Denna svit av Lärda Tidningar och dess fortsättningar är helt komplett, med undantag av 1745: nr 31, 1746: nr 13 samt 1767: nr 101. Dessutom saknas årstitel och register till årg. 1754, samt register till årgång 1772.
Tidskriften gavs ut av Lars Salvius från 1745 till dennes död 1773, därefter tog Christopher Gjörwell över med Nya Lärda Tidningar 1774-75 och Stockholms Lärda Tidningar 1776-80.

Sällsynt svit, med otaliga bidrag av eller rörande Linné.
"En komplett svit av dessa 36 årgångar hör till de stora sällsyntheterna och saknas i de flesta bibliotek och Linnésamlingar och är därmed inte tillgänglig för de flesta av oss idag" (Herr archiatern och riddaren Linnaeus i Lärda Tidningar 1745-1780, red. Ove Hagelin, Stockholm 2007.)

PROVENIENS:
Enligt bifogat kvitto inköpt av Felix Bryk hos oss (Stockholms Bokauktionskammare) troligen 1910. Har senare ingått i bl.a. Linnaeana a Friesiis collecta.

Mattias Floderus (1766-1822), Fil. mag. i Uppsala 1788, docent i grekiska 1789 och akademie adjunkt i grekiska och hebreiska 1790. Prästvigd 1791 blev M F 1796 konsistorienotarie och 1797 kyrkoherde i Rasbo och Kil i ärkestiftet (tilltr. 1799) och prost 1799. Han blev teol dr 1809 och var historiograf vid K M:ts orden 1812.

Gustaf Haldo Stråle (1826-1896), disponent vid Rörstrands porslinsfabrik, riksdagsman, bibliofil och samlare. Se Carlander IV:131-13.

Felix Bryk (ursprungligen Brück, född 1882 i Wien, död 1957 i Stockholm), var en österrikisk-svensk entomolog och Carl von Linné-forskare.

Collecta Friesia och därefter till nuvarande ägare.

Se text

546955

2018-06-19