Pop & Rock - fotografier vintage The Beatles

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DEZO HOFFMANN (Tjeckoslovakien/Storbritannien, 1912-1986), (3) fotografier/pressbilder, omkring 1960-talets mitt, ca 21 x 25 cm, stämpelmärkta Dezo Hoffmann Ltd London, samt tryckt promotionbild från Parlophone records med beatlarnas autografer i faksimil, ca 9 x 14 cm

HISTORIK: Dezider "Dezo" Hoffman, "den första beatlesfotografen", var en tjeckisk fotograf som efte rdeltagande i spanska inbördeskriget hamnade i London där han under 1950-talet blev etablerad som fotograf. 1962 fick han i uppdrag att åka till Liverpool för att fotografera en okänt men lovande musikgrupp. Detta blev inledningen till ett vänskap och ett flerårigt samarbete med The Beatles

546988

2018-05-31