Osiris Egypten
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OSIRIS, figurin, Egypten sentid (ca 664-331 f Kr), brons, senare montering på sockel i trä, höjd med sockel ca 10 cm
Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.
Jordfynd med tillhörandew slitage
546997
2018-05-30