Osiris Egypten

Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten
Osiris Egypten

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OSIRIS, figurin, Egypten sentid (ca 664-331 f Kr), brons, senare montering på sockel i trä, höjd med sockel ca 10 cm

Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Jordfynd med tillhörandew slitage

546997

2018-05-30