Stolar Lennartsnäs
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, otydligt signerade, troligen Anders Hellman (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), bemålade, skuren dekor, delvis förgyllda, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Senare bemålning, senare klädsel, lagningar, skador, klädsel med fläckar
547042
2018-06-12