Skyisk bronsnål

Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål
Skyisk bronsnål

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRONSNÅL, skytisk, ca 800-300 f Kr samt neolitisk gudinnefigur ca 5000-2500 f Kr från kulturområde motsvarande nuvarande Ukraina, nålen i brons och gudinnefiguren i lergods, längd 11 respektive 5,5 cm

Proveniens: Detta föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Jordfynd, fragment

547066

2018-05-30