Skål sterlingsilver Jörgen Jensen
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
JÖRGEN JENSEN, skål med hållare, sterlingsilver, rund form med fot, två uppsvängda hållare, modellnummer 836, svenska importstämplar, höjd med hållare 7,5, fatets diameter 19x24 cm, vikt 590 g
Historik Jörgen Jensen var son till Georg Jensen och arbetade i Stockholm omkring 1930 då han också samarbetade med Sigvard Bernadotte som därigenom kom i kontakt med Georg Jensen. Ett år efter faderns död, 1936, återvände J. Jensen till familjefirman i Köpenhamn och var verksam där till sin död 1966.
Mindre repor
547078
2018-05-25