Fontän 1800-tal

Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal
Fontän 1800-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

FONTÄN, 1800-talets andra hälft, gjutjärn, fontän i form av flicka bärande vattenkärl, skålfat på kolonn, med dekor i form av bl.a. palmetter och äggstav, postament med egyptiserande dekor, höjd ca 167 cm

Postament ej original till fontänen, omfattande korrosion

547113

2018-05-26