Bordspendyl Charles X
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSPENDYL "AU CAVALIER MAMELOUK", sannolikt parisarbete, Charles X, brännförgylld, mörkpatinerad och försilvrad brons samt lackerade sparytor, sockel med dekor av växtornamentik, urhus i form av klippa krönt av mamluk krigare till häst, försilvrad urtavla, hel- och halvslag, nyckel medföljer, höjd 55 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 440, jämför liknande pendyl
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre slitage, försilvringen oxiderad, en stigbygel och pendel saknas
547129
2018-06-18