Kaffekanna silver J.H. Fauconnier

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JACQUES HENRI FAUCONNIER (mästare i Paris 1809-1839), kaffekanna, silver, klockformad fot med blad- och pärlstav, balusterformad, uppsvängt handtag i svärtat trä med fäste i form av Jupiters ansikte, pipen med bladhölster och lejonhuvud, godronnerad kant kring locket, förgylld insida, höjd 32,5 cm, vikt ca 1449 gram

PROVENIENS: Furstinnan Helena Sergevna Stcherbatov (1826-1855) gift med envoyé extraordinaire et ministro plénipotentiaire vid kejserliga ryska hovet adelsmannen Gustaf af Nordin (1799-1867)
Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
deras dotter Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895) gift med kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 102f, omnämnd och avbildad på Aske herrgård
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 347, avbildad på Lennartsnäs slott

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Lockknoppen med smärre torrsprickor

547141

2018-06-18