Vodkakoppar

Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar
Vodkakoppar

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

VODKAKOPPAR, 2 dlr, Ryssland/Turkiet, porslinskoppar av Kuznetsov samt hållare i silver, total höjd ca 6 cm, vikt ca 46 g

Proveniens: Dessa föremål kommer ursprungligen från ingenjören och upptäcktsresanden Bertil Frödins (1901-1987) samlingar. Föremålen är ihopbragta och förda till Sverige under resor på 1940-60-talet. Bertil Frödin gjorde bl a resor till Antarktis där han 1963 av den chilenska regeringen fick ett berg uppkallat efter sig.

Kuntoraportti

Mindre bucklo på hållarnas fötter, obetydligt slitage

547239

Päivämäärä:

2018-05-30