Skålar Lennartsnäs
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLAR, på fot, 1800-talets andra hälft, förgylld brons, lösa skålar i slipat glas uppburna av delfiner, höjd ca 24, diameter 24cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) gift med Ingeborg Nordenfelt (1872-1940)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 103, avbildade
Skål med nagg
547323
2018-06-12