Skålar Lennartsnäs

Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs
Skålar Lennartsnäs

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKÅLAR, på fot, 1800-talets andra hälft, förgylld brons, lösa skålar i slipat glas uppburna av delfiner, höjd ca 24, diameter 24cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) gift med Ingeborg Nordenfelt (1872-1940)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 103, avbildade

Skål med nagg

547323

2018-06-12