Bordsur Lennartsnäs
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSUR, omkring 1900, empirestil, brons, förgylld och patinerad, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, krönt av armillarsfär, urverket märkt LFS 75689, ankargång, höjd ca 46 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
547355
2018-06-12