Bordspendyl Lennartsnäs
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, marmor, delvis brons, krönt av liggande kvinnofigur, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 42, längd 45 cm, pendel finns
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Nyckel saknas, urtavla med spricka, nagg
547377
2018-06-12