Reseschatull Lennartsnäs
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RESESCHATULL, 1800-tal, Frankrike, valnöt, beslag i mässing, inredning klädd i röd sammet, etikettmärkt Carl Gust. Lewenhaupt Aske, höjd ca 37, 86x55 cm
PROVENIENS: Furstinnan Helena Sergevna Stcherbatov (1826-1855) gift med envoyé extraordinaire et ministro plénipotentiaire vid kejserliga ryska hovet adelsmannen Gustaf af Nordin (1799-1867)
Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
deras dotter Olga Anna Margareta af Nordin (1847-1895) gift med kapten greve Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 102f, originalschatull för den silverservis som finns omnämnd och avbildad på Aske herrgård
Sprickor, nycklar saknas
547410
2018-06-12