Jean Fautrier färgetsning Petit paysage sombre

Klubbat för:

2 400 SEK

3 000 SEK

JEAN FAUTRIER (Frankrike 1898-1964):
Petit paysage sombre, färgetsning, 1941, signerad Fautrier, numrerad 4/50, d´Auvergne rosé, 275x335 mm

LITTERATUR
Mason, nr 69, sidan 42
Engelberts 1941/18

PROVENIENS
Galerie Aronowitsch, Stockholm

547433

2018-05-29