Utdrag utur... utkomne publique handlingar 16 vol.
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HISTORIA (16). MODÉE, R. G. Utdrag utur alle ifrån den 7. decemb. 1718... til 1794 års slut utkomne publique handlingar. placater, förordningar, resolutioner och publicationer... I-XIV. Stockholm 1742-1829. (Ej komplett).
Liten 4:o (ca 210x180 mm för bandet).
Något olika delvis nötta samtida hfrbd, guldornerade ryggar med upphöjda bind, några ryggar med mindre skador i övre eller nedre kant. Delvis något små- eller brunfläckad.
Samling af kongl. maj:ts bref... hwilka till swar på inkomna förfrågningar om lagens rätta förstånd, eller eljest i sådana mål som rättegången röra, utfärdade blifwit... Utg. J. Jusleen - S. af Ugglas - C. J. Norell. (I-III). Stockholm (J. G. Lange- Kongl. tr. - J. Pfeiffer) 1782-94.
Två olika bruna samtida hfrbd, guldornerade ryggar, nötta, vissa skador.
Exlibris bl.a. Croneborg, ägaranteckningar bl.a. Norrby bibliotek, namnteckningar, namnstämplar på titelblad bl.a.
16 vol.
Se text
547459
2018-05-28