Plattformsgrindar SJ personvagn omkring 1900
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLATTFORMSGRINDAR, 2 st, till SJ:s personvagnar, standardtyp, användes från ca 1880-talet till 1910-talet, rödmålade, höjd ca 97 cm vardera, bredd ca 81 respekitve 92 cm,
HISTORIK:
Se bildexempel: Vagnmodell från 1914.
Källa: STATENS MARITIMA MUSEER:
Marinmuseum - Sjöhistoriska museet - Vasamuseet - Järnvägsmuseet
Bruksslitage
547580
2018-05-29