Plattformsgrindar SJ personvagn omkring 1900

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PLATTFORMSGRINDAR, 2 st, till SJ:s personvagnar, standardtyp, användes från ca 1880-talet till 1910-talet, rödmålade, höjd ca 97 cm vardera, bredd ca 81 respekitve 92 cm,

HISTORIK:
Se bildexempel: Vagnmodell från 1914.
Källa: STATENS MARITIMA MUSEER:
Marinmuseum - Sjöhistoriska museet - Vasamuseet - Järnvägsmuseet

Bruksslitage

547580

2018-05-29