Oscar Jacobsson blandteknik

Oscar Jacobsson  blandteknik
Oscar Jacobsson  blandteknik

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OSCAR JACOBSSON (1889-1945), "Manicure", daterad 1920, blandteknik, monogramsignerad OJ, 19x21 cm

Historik: Oscar Jacobsson var en svensk skämttecknare och serieskapare, mest känd för sin seriestrip Adamson publiserad i Söndags-Nisse.

Gulnad

547635

2018-05-29