Reseschatull för Gustaf af Ugglas

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

RESESCHATULL, England, viktorianskt, märkt J. Bramah 124 Piccadilly under kunglig krona (firma Joseph Bramah grundad 1784 i London), fanerat med jakaranda, monteringar i mässing, locket med spegelmonogram GU under friherrlig krona (Gustaf af Ugglas), lockets insida med bordsspegel, fackinredning klädd med djupblå sammet, askar, burkar och flaskor av slipat glas med silvermonteringar stämplade Charles Rawlings & William Summers, London 1848, korkskruv, rakknivar och sax av stål med ben och pärlemohandtag, knivbryne, flertalet delar märkta med monogram under friherrlig krona, höjd 15, 33 x 24 cm

PROVENIENS: Överståthållare friherre Gustaf af Ugglas (1820-1895)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre fanérskador och slitage, glasflaskor med enstaka nagg och avslag, två utensilier saknas

547720

2018-06-18