Sabel m/1915 Lennartsnäs
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag och en koppelring, ett belsag med monogram O.af U. under friherrlig krona, längd 86 cm, portepé
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län. Kommendörkapten friherre Oscar af Ugglas (1901-1984)
Beslag med bucklor
547842
2018-06-12