Sabel m/1915 Lennartsnäs

Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs
Sabel m/1915 Lennartsnäs

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SABEL, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag och en koppelring, ett belsag med monogram O.af U. under friherrlig krona, längd 86 cm, portepé
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län. Kommendörkapten friherre Oscar af Ugglas (1901-1984)

Beslag med bucklor

547842

2018-06-12