Sabel Lennartsnäs

Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs
Sabel Lennartsnäs

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SABEL, svensk, ca 1865, för sjöofficer, svagt böjd klinga, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerat med Carl XV:s namnchiffer, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag och två koppelringar, portorpe, längd 87 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Läder på balja torkat

547858

2018-06-12