Skål Lennartsnäs

Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs
Skål Lennartsnäs

Klubbat för:

700 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

SKÅL, med hänklar, Zadoch Bergenholtz (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), fyrstämplad ZB Vimmerby 1809, tenn, längd ca 27 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Zustandsbeschreibung

Lagningar, slitage

547992

2018-06-12