Officersabel Lennartsnäs
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SABEL, svensk, ca 1790, för infanteriofficer, genombrutet fäste i förgyllt mässing med lilla riksvapnet, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag med två koppelringar, längd 92 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del IV, s. 38
Balja med senare bemålning
548057
2018-06-12