Officersabel Lennartsnäs

Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs
Officersabel Lennartsnäs

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SABEL, svensk, ca 1790, för infanteriofficer, genombrutet fäste i förgyllt mässing med lilla riksvapnet, svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag med två koppelringar, längd 92 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR, Olof P Berg, Svenska Blankvapen del IV, s. 38

Balja med senare bemålning

548057

2018-06-12