Erik Dahlbergs dagbok tr. 1912

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VULT V. STEIJERNS EXEMPLAR. DAHLBERG, ERIK. Dagbok (1625-1699). Utg. H. Lundström. Ups. - Sthlm 1912.

4:o. Karta, plr o.a. ill. Omslag (bakre naggat i nedre marginal). Marmorerat brunt skbd, breda förgyllda ramar, på främre pärmens mittfält Fredrik Vult v. Steijerns guldpressade pärmexlibris, inre denteller, kantförgyllning, blekt rikt guldornerad rygg m. fem blekt rikt guldorn. rygg m. fem markerade bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Hedberg).

I slutet av boken medbunden subskriptionsanmälan samt en recension ur Historisk Tidskrift för Skåneland från 1913.

Fredrik Vult von Steijern (1851-1919), svensk tidningsman och boksamlare, chefredaktör för Dagens Nyheter AB 1891-1899. En stor del av hans bibliotek såldes av oss 1990.

Se text

548082

2018-05-31