Kartor Lennartsnäs

Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs
Kartor Lennartsnäs

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

GÖTA KANAL I KARTOR. HÄLLSTRÖM, CARL PETER & WARBERG, EMIL. Götha kanal och dermed förenade sjöar. Plansch I-V. 1835-40.
5 graverade kartor/sjökort numrerade I-VI i varierande format av A. Rosenquist. Lösa i grönt originalomslag med tryckt titel

Omf.: I. Westgötha kanalen från Wenern till Wiken (650x410), II. Wiken och Bottensjön (460x670 mm), III. Wettern (670x460 mm), IV. Östgötha kanalen från Wettern till Roxen (470x670 mm), V. Roxen (460x630 mm), VI. Östgötha kanalen från Roxen till Östersjön (på samma blad som nr IV)

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Gulnade, fläckar, hanteringsveck, revor

548092

2018-06-12