Kartor Lennartsnäs
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GÖTA KANAL I KARTOR. HÄLLSTRÖM, CARL PETER & WARBERG, EMIL. Götha kanal och dermed förenade sjöar. Plansch I-V. 1835-40.
5 graverade kartor/sjökort numrerade I-VI i varierande format av A. Rosenquist. Lösa i grönt originalomslag med tryckt titel
Omf.: I. Westgötha kanalen från Wenern till Wiken (650x410), II. Wiken och Bottensjön (460x670 mm), III. Wettern (670x460 mm), IV. Östgötha kanalen från Wettern till Roxen (470x670 mm), V. Roxen (460x630 mm), VI. Östgötha kanalen från Roxen till Östersjön (på samma blad som nr IV)
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Gulnade, fläckar, hanteringsveck, revor
548092
2018-06-12