Flintlåsgevär Lennartsnäs
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, reparationsmodell, sannolikt 1805-års modell, längd ca 148 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Skador och bortfall, senare laddstake, kompletterat näsband
548174
2018-06-12