Vas Mandarinporslin 1700-tal Lennartsnäs
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), med hänklar, mandarinporslin, dekor av reserver och kartuscher med figurscener i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgivna av blomsterslingor i underglasyrblått och guld, höjd ca 30 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Sprickor
548284
2018-06-12