Garnityr Japan Imari Lennartsnäs
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GARNITYR, 3 dlr, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), Imari, dekor i relief av fenixfågel samt vågmönster i underglasyrblått, järnoxid, sepia samt guld, höjd ca 19-25 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Lagningar, något sned form, nagg
548298
2018-06-12