Simon & Halbig flickdocka Lennartsnäs

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SIMON & HALBIG BISKVI FLICKDOCKA, 1800-talets slut, huvud med sköld, s.k. baldhead något vridet till vänster, märkt "S 5 H,
med insatta fasta bruna ögon, sluten mun, hål för örhängen blond mohairperuk, kropp i stoppat tyg, med armar och underben i biskvi, klädd i vit klänning, strumpor och skor, solparasoll, L. 27.
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Skadade fingrar

548302

2018-06-12