Spegel högklassigt arbete i tidig rokoko

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i tidig rokoko av slottskvalitet, träskuren dekor, sannolikt framtagen originalförgyllning, samkomponerad, assymmetriskt krön med voluter, växtornamentik och rocaille mot pikerad botten, nedre sargen med akantus, voluter, rocailler och vingar, baksidan märkt med rödkrita N:2, kvicksilverfolierade glas, 123 x 57 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Krönet med lagning, retuscher, bakstycket ej ursprungligt

548479

2018-06-18