Ljusstakar parisarbeten i empire

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, foten med reliefdekor av palmetter och vinlöv mot pikerad botten, räfflad pelare med bas av fötter, krönt av karyatidansikten, ljuspipa med växtornamentik, lösa manschetter, höjd 31,5 cm

LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326, jämför snarlika ljusstakar

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage

548484

2018-06-18