Vas Ryssland 1800-talets första hälft
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
VAS, Ryssland 1800-talets första hälft, balusterformad, glas med slipad dekor, brännförgyllda bronsmonteringar, fyrkantig fot, uppsvängda hänklar med växtornamentik, höjd 30,5 cm
LITTERATUR: Christie´s, The European Connoisseur, London 5 July 2013, lot 178, jämför ett par ryska vaser från omkring 1820
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Foten med obetydliga nagg, smärre slitage
548488
2018-06-18