Vas Ryssland 1800-talets första hälft

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

VAS, Ryssland 1800-talets första hälft, balusterformad, glas med slipad dekor, brännförgyllda bronsmonteringar, fyrkantig fot, uppsvängda hänklar med växtornamentik, höjd 30,5 cm

LITTERATUR: Christie´s, The European Connoisseur, London 5 July 2013, lot 178, jämför ett par ryska vaser från omkring 1820

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Foten med obetydliga nagg, smärre slitage

548488

2018-06-18