Saltkar, 2 st silver Ryssland 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SALTKAR, 2 st., silver, ett av Carl Magnus Ståhle, S:t Petersburg 1840-tal, ett av Fredrik Björk, S:t Petersburg 1849, oval form, oval, åttasidig fot, mynningskant med reliefdekor av blad och roaciller, spår av invändig förgyllning, längd 9,2 respektive 10 cm, vikt 45 respektive 48 g
548798
2018-06-18