Johan Falckman bägare 1732

Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732
Johan Falckman bägare 1732

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FALCKMAN (mästare 1721-1734, Halmstad): Bägare i silver, konisk svagt insvängd form, slät modell, invändigt förgylld, stämplar och åldermansranka, årsbokstav Q = 1732, H ca 7,5 cm

Något ojämn form i mynning

549048

2018-06-04