Fat Kina Kangxi Famille verte
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, powder blue, dekor av blommor och fågel i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgivna av lotusslingor i guld mot blå så kallad "Powder Blue" glasyr, botten med märke, diameter ca 27 cm
Lagning med retusch, gulddekor med slitage
549112
2018-06-04