Fat Kina Kangxi Famille verte

Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte
Fat Kina Kangxi Famille verte

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, powder blue, dekor av blommor och fågel i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgivna av lotusslingor i guld mot blå så kallad "Powder Blue" glasyr, botten med märke, diameter ca 27 cm

Lagning med retusch, gulddekor med slitage

549112

2018-06-04