Sabel indopersisk
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, 18/1900-tal, indopersisk, shamshirtyp, äldre fäste, klinga med kartusch, senare balja, längd ca 81,5 cm
Renoverad, senare sammansatta delar, korrosion, klinga med flertal hack, delvis omarbetad ej ursprunglig tillhörande balja med slitage och bucklor
549129
2018-06-01