Sabel indopersisk

Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk
Sabel indopersisk

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SABEL, 18/1900-tal, indopersisk, shamshirtyp, äldre fäste, klinga med kartusch, senare balja, längd ca 81,5 cm

Renoverad, senare sammansatta delar, korrosion, klinga med flertal hack, delvis omarbetad ej ursprunglig tillhörande balja med slitage och bucklor

549129

2018-06-01