Medaljong Ivan Anfimovich Shilov
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
IVAN ANFIMOVICH SHILOV (Ryssland 1788-1827): Medaljong med tsar Alexander I av Ryssland som triumfator efter det fosterländska kriget 1812, signerad och daterad med kyrilliska bokstäver komponerad och tillverkad av I Shilov 1816, inskriberad med kyrillisk text "Jag kommer inte lägga ner svärdet förrän jag är borta från denna jord", gips monterat bakom glas, oktogonal 19 x 19 cm
LITTERATUR: Christie´s, Russian Works of Art, London 29 november 2006, lot 12, jämför identisk medaljong i parti om 12 stycken av Feodor Tolstoy och Ivan Anfimovich Shilov
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre slitage, medaljongen med smärre hårspricka
549132
2018-06-18