Sekretär sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad i mahogny, beslag i mässing, 2 delad, höjd ca 129, 123x56 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, sekretären avbildad i skrivkabinettet på Heby sidan 133
Fanerbortfall, blekt, lösa listdelar och nyckelskylt medföljer
549153
2018-06-04