Sekretär sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad i mahogny, beslag i mässing, 2 delad, höjd ca 129, 123x56 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, sekretären avbildad i skrivkabinettet på Heby sidan 133

Fanerbortfall, blekt, lösa listdelar och nyckelskylt medföljer

549153

2018-06-04