Soffa sengustaviansk
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stockholmsarbete, 1800-talets början, skuren dekor, av bl.a. örnhuvuden, bemålad, sitthöjd 44, längd 245 cm
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, soffan avbildad i förmaket på Heby sidan 130
Slitage, lagningar, skador, sprikor, avslag
549155
2018-06-04