Soffa sengustaviansk

Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk
Soffa sengustaviansk

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SOFFA, sengustaviansk stockholmsarbete, 1800-talets början, skuren dekor, av bl.a. örnhuvuden, bemålad, sitthöjd 44, längd 245 cm
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, soffan avbildad i förmaket på Heby sidan 130

Slitage, lagningar, skador, sprikor, avslag

549155

2018-06-04